Criza economică și inflația aferentă au augmentat considerabil prețurile produselor alimentare în ultimii ani, inclusiv prețurile alimentelor de bază.
Unul dintre prețurile cele mai afectate de creștere este cel al ouălor. În comparație cu prețul din anul de referință 2007 ales de un studiu recent al băncii olandeze de investiție Rabobank, prețul ouălor a crescut de 2.5 ori. Creșterea prețului a fost relativ lentă până în 2022, an în care prețul s-a dublat.
Factorii principali care au dus la augmentarea prețurilor sunt gripa aviară, care în ultimele luni a provocat daune serioase fermelor, și prețul furajelor. Studiul menționează, de asemenea, că costul furajelor reprezintă între 60-70% din costurile totale ale unui crescător de găini. În prezent, lanțul de aprovizionare cu furaje al fermierilor se confruntă cu o gamă largă de probleme, cum ar fi conflictul din Estul Europei.
Prețul ouălor a urmat, în mare parte, trendul prevăzut de FAO Food Price Index. De la începutul conflictului, acest trend este în scădere.
Totuși, în opinia lui Nan-Dirk Mulder, analist Rabobank, prețurile ouălor vor rămâne ridicate cel puțin până la sfârșitul anului 2023. De asemenea, analistul avertizează că o scădere a prețurilor până la cotele de dinaintea crizelor este neverosimilă.
„Cred că prețurile vor scădea în țări și regiuni cu augmentări extreme ale prețurilor, cum ar fi SUA, Europa și Japonia, dar probabil că nu vor scădea la fel de mult ca în urma altor crize similare”, a declarat Mulder.
Sursa: Just Food
Editor: Emanuel-Cristian Lipciuc