România se confruntă cu un deficit semnificativ în producția de carne de porc, acoperind doar 20% din cererea internă, în principal din cauza epidemiei de pestă porcină.
Președintele Romalimenta, Sorin Minea, a adus în discuție situația actuală a industriei cărnii de porc într-un interviu pentru DCNews și DCBusiness.
În ceea ce privește calitatea cărnii de porc românești, Minea a contrazis ideea că aceasta ar fi superioară, afirmând că carnea de porc din Spania ocupă primul loc în Europa, în special carnea provenită de la porcii adulți. A subliniat faptul că România se confruntă cu un deficit cronic, acoperind doar o fracțiune mică din cererea internă.
Președintele Romalimenta a criticat, de asemenea, părerea unor “crescători particulari” care promovează porcii crescuți în condiții bio, afirmând că aceștia nu au cunoștințe despre producția la scară mare și că, în general, carnea de porc obținută din fermele industriale respectă standardele europene.
Minea a subliniat importanța factorilor precum rasa și vârsta porcului în determinarea calității cărnii. El a argumentat că, în ciuda publicității pentru rasele românești, majoritatea porcilor cresc în condiții similare și sunt afectați de aceleași reglementări europene în privința alimentației. Cu toate acestea, Minea a recunoscut că există diferențe notabile între carnea provenită de la porci crescuți în curte, sacrificați la 8 luni – 1 an, și cea de la porcii crescuți industrial, care sunt sacrificați la 5 luni.
Sursă: DCNews
Editor: Alexandra Băncilă