În perioada 3-6 mai 2022, la Milano (Italia), se va desfășura IPACK – IMA 2022, târgul internațional de procesare și ambalare a produselor alimentare. Acesta este organizat de Ipack Ima Srl ( joint venture între Asociația producătorilor Italiei de Mașini de Ambalare (UCIMA) și Fiera Milano.
Târgul dorește să ofere multiple soluții și materiale pentru procesarea și ambalarea produselor alimentarea și retail. Publicația retail – FMCG.ro este unicul partener pentru românia al acestui eveniment.
La nivel mondial, cifra de afacere a industriei de ambalare a produselor alimentare se estimează la 15.3 miliarde de euro, cu o creștere medie anuală de aproximativ 2.1% în următori 3 ani. Se estimează și o creștere a pieței mondiale de prelucrare a produselor alimentare cu 5,1 în aceiași perioadă.
Acest eveniment este adresat tuturor jucătorilor din industrie. Printre participanți se numără și Bizerba, Cama, Coesia, Goglio, ICA, ILPRA, Ima, Gruppo Fabbri, Mettler Toledo, ROBOQBO și multe alte companii specializate pe acest sector.
Acest tip de de eveniment adună peste 74.000 de profesioniști buyeri, din domeniul de procesare și ambalare, din care 60% din industria alimentară și a băuturilor.
Expozanții vor oferi cele mai bune noi tehnologi de procesare, transforare, soluții de ambalare și materiale, care se adresează în principal producătorilor de paste, morărit, panificație, dulciuri, cofetărie, gustări sau produse fresh & convenience.
Mai multe pe Retail-FMCG.ro
Editor Alexandra Băncilă