Țăndărei devine hub regional pentru producția de amidon
La nivel internațional, Agrana are 56 de unități de producție, 9.400 de angajați și venituri anuale de aproximativ 3,8 miliarde de euro, fiind cel mai mare producător de zahăr din Europa Centrală și de Est. În România, compania a trecut recent printr-o reorganizare, oprind linia de rafinare a zahărului la fabrica din Buzău, dar păstrând active restul operațiunilor.
Ingredion, fondată în 1906, deține 15 fabrici în întreaga lume și furnizează produse pentru clienți majori precum Coca-Cola, Unilever sau Nestlé. În 2024, a raportat vânzări nete de 8,2 miliarde dolari și un venit operațional de 957 milioane dolari, în creștere cu 26% față de anul precedent. Printre acționarii majori se numără fondurile globale Vanguard și BlackRock.
Prin această colaborare, cele două companii își propun să valorifice expertiza complementară în procesarea porumbului și producția de amidon, într-un proiect cu impact semnificativ asupra industriei alimentare din România și regiune.
Sursa: Profit.ro
Editor: Lucia Țanțuc
Comentariile sunt închise