Ardeiul iute, una dintre cele mai profitabile afaceri made in Italy
Ardeii iuți sunt printre cele mai interesante culturi din mai multe puncte de vedere, dar mai ales din punct de vedere economic.
Alsia, Agenția Lucană pentru Dezvoltare și Inovare în Agricultură, s-a obișnuit cu această specialitate picantă, care, estimând o producție optimă de 30 de fruct și o greutate de aproximativ 400 de grame per plantă, estimând că producția brută comercializabilă la un hectar este aproximativ de 12 tone.
Alsia a comparat apoi în detaliu costurile de producție și veniturile realizabile în comercializarea produsului, din iulie până în noiembrie, evidențiind cât de mult se câștigă la o investiție de aproximativ 12.500 de euro – între arat, fertilizare, costul puieților, irigarea, plivitul și recoltarea – presupunând un preț mediu de vânzare de 2 euro, valoarea vânzărilor ar fi de 24.000 euro, cu un venit de 11.500 euro pe sezon.
Aceasta este una dintre temele târgului mondial de ardei iute, programat la Rieti în perioada 30 august – 3 septembrie, care printre numeroasele curiozități va găzdui sâmbătă seara campionatul european al consumatorilor de ardei iute cu degustători profesioniști din Italia, Germania, Polonia, Spania, Marea Britanie și Republica Cehă, iar duminică se va desfășura competiția de amatori, Spicy contest.
Sursa: ansa
Editor: Irina Bogdan
Comentariile sunt închise